MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

instalacja sprężonego powietrza - po trzykroć niemożliwe

Instalacja sprężonego powietrza - po trzykroć niemożliwe
 
czas czytania: 3 min
 
Nie wiem, czy jest jeszcze jakiś sposób wykonania instalacji sprężonego powietrza, którego nie widziałem. Począwszy od spawanych rurociągów ze stali nierdzewnej, poprzez stal czarną – a skończywszy na klejonych i zgrzewanych systemach z polipropylenu czy (niestety również) PCV. Pomiędzy tymi skrajnościami, są systemy zaciskane, które chwali się za nowoczesność połączoną z trwałością i dość niskimi wymaganiami co do umiejętności monterów. Wiadomo, zaciskarka to nie spawarka.

Co kieruje inwestorami przy wyborze rodzaju instalacji? Oczywiście cena. Ale jaka? Za metr instalacji? Wtedy z pewnością wszędzie królowałyby tworzywa. Może decyduje również trwałość – to w połączeniu z ceną wskazuje na spawane instalacje ze stali. A gdzie jest w tym wszystkim koszt pracy? Spawacz to fachowiec obecnie na rynku poszukiwany. Ile bierze za godzinę?

Wśród inwestorów często zauważam pewien schemat myślenia, który dla instalacji sprężonego powietrza nie jest dobry. Zakładają bowiem oni, że zakład nie zmieni się przez najbliższe lata. Tego stanowiska natomiast nie potwierdzają szefowie produkcji i utrzymania ruchu. Oni wiedzą, ile razy przesuwali urządzenia, zmieniali ciągi komunikacyjne. Za każdą taką zmianą idzie konieczność „podciągnięcia” mediów. Z powietrzem pospawanym lub klejonym, nie jest to takie proste.

 
System modułowy John Guest 12mm - 28mm

Czy można zrobić instalację tanią, efektywną i łatwą do przebudowania? Tak, jeżeli:
  • tanie – rozumiesz jako szybko montowalne, bez użycia skomplikowanych narzędzi (zaciskarek, spawarek, zgrzewarek) i klejów,
  • efektywne – rozumiesz jako szczelne przez lata i o nie zaniżonych przekrojach,
  • łatwą do przebudowania – rozumiesz dosłownie: bez cięcia i niszczenia demontujesz część instalacji i zmieniasz ją dla swoich potrzeb.
Opisane wyżej cechy posiadają instalacje John Guest oraz Transair. Są też inne systemy, ale my się znamy akurat na tych i je stosujemy. John Guest to system poliamidowy, który służy świetnie w mniejszych firmach – skuteczny przy przepływach do 4000 litrów na minutę. Dalej jest Tranair ze swoim aluminiowym, innowacyjnym systemem. Nie ma ograniczeń w jego zastosowaniu, bo rurociągi są nawet o średnicy 160 mm. W dodatku występuje cała masa dodatkowych złączy, końcówek i pomocnych dodatków.

Rury John Guest - złącza redukcyjna     Instalacja John Guest - złącza kolankowa

Co wyróżnia instalacje budowane w tych systemach?
  • szybkość montażu: w kilkanaście minut można oponować zasady łączenia rur,
  • estetyka: rurociągi prezentują się dobrze nawet po latach – nie zwisają, nie wykręcają się,
  • szczelność i brak korozji – wycieków nie ma, o ile montaż zrobiono prawidłowo. Aluminium i poliamid nie korodują, dlatego średnice nie zmieniają się.
  • nieustanne możliwości przebudowywania! Wiele firm zaczyna powoli; jedna maszyna, mały kompresor. Po jakimś czasie rozrastają się i potrzebują większej instalacji. Wtedy mogę użyć nowych elementów tuż za sprężarkami, a stare – mniejsze spożytkować na końcach systemu. Nie marnuje się żaden element – raz kupiony, na zawsze w użyciu.
Co jest jeszcze ciekawe? Oba systemy można połączyć z istniejącymi instalacjami innego rodzaju. Są na to proste sposoby, dlatego można zacząć stosować nowe metody od razu. 

Rozbudowa istniejących systemów rurowych

Połączenie z istniejącymi instalacjami innego rodzaju
 
 
Jeśli chcesz wiedzieć jak zmienić swoją instalację i ile możesz zaoszczędzić,  skontaktuj się z nami przez ten formularzalbo bezpośrednio pod adresem info@comest.pl lub telefonicznie: 58 690 7002.

Nie chcesz stracić żadnej nowości, którą publikujemy na naszej stronie? Zapisz się na naszą listę mailingową, a w prezencie otrzymasz instrukcję jak szybko wprowadzić zmiany, dzięki którym będziesz oszczędzał swoje pieniądze wydawane na sprężone powietrze. 

 
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo