MENU
Jak dobrać sprężarkę powietrza odpowiednią dla potrzeb Twojej firmy?
Zobacz, jakie są kluczowe parametry przy zakupie sprężarki powietrza
 
dowiedz się więciej

kilka tysięcy za nic

Kilka tysięcy za „nic”
czas czytania: 2 min
 
Otrzymałem ostatnio zapytanie dotyczące dostawy sprężarki. W treści znalazłem mniej więcej takie zdanie: „całkowite życie sprężonego powietrza to 2,5 m3/min w podziale na:
- linia nr 1, 2, 3, 4: sumarycznie 2,0 m3/min o ciśnieniu 7,5 bar,
- linia nr 5: 0,5 m3/min o ciśnieniu 12,0 bar.” I dalej:

„Wymagania dotyczące źródła zasilania sprężonym powietrzem: 3,0 m3/min, ciśnienia 13,0 bar, klasa czystości powietrza 2.4.3”.

Zastanowiło mnie, dlaczego dobrano sprężarkę o ciśnieniu pracy 13,0 bar jeżeli 80% zapotrzebowania zakładu to powietrze o ciśnieniu 7,5 bar. Pisałem już o tym, jak zmiana ciśnienia wpływa na ogólny koszt wytworzenia sprężonego powietrza w tym artykule: (nie) potrzebujesz nowej sprężarki - część 2  Dziś tylko o tym wspomnę, że każdy 1 bar ciśnienia mniej to oszczędność 6% energii.

Oczywiście zadzwoniłem do firmy składającej zapytanie. Z rozmowy dowiedziałem się jeszcze, że linia nr 5 będzie oddalona od czterech pozostałych o kilkadziesiąt metrów. To tylko utwierdziło mnie na stanowisku, że instalacje trzeba rozdzielić na dwa ciśnienia. A dla „piątki” postawić osobną sprężarkę.

Jak widać ze zużycia, zakład nie jest duży, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosował praktykę dwóch ciśnień znaną na przykład z hut szkła. Duzi wiedzą, że to się opłaca. Małym może troszkę mniej, ale to już kwestia skali - dwa, trzy tysiące rocznie na obniżeniu ciśnieni „płaci za serwis” sprężarki 15 kW.

Dla zobrazowania sprawy przedstawiam poniżej wykres zależności kosztów energii elektrycznej i ciśnienia przy pracy układy przez 5000 godzin w roku.

 
Roczne koszty eksploatacji sprężarek 

Jeśli masz pytania dotyczące doboru sprężarek - skontaktuj się z nami przez ten formularz, albo bezpośrednio pod adresem info@comest.pl lub telefonicznie: 58 690 7002.

Nie chcesz stracić żadnej nowości, którą publikujemy na naszej stronie? Zapisz się na naszą listę mailingową, a w prezencie otrzymasz instrukcję jak szybko wprowadzić zmiany, dzięki którym będziesz oszczędzał swoje pieniądze wydawane na sprężone powietrze. 
 

O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    

Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo
x
Zapytaj o ofertę
Zapytaj o serwis
Potrzebuję oferty
Potrzebuję serwisu
Napisz nam, w jakiej sprawie możemy Ci służyć naszą wiedzą i pomocą?
Napisz nam, w jakiej sprawie możemy Ci służyć naszą wiedzą i pomocą? Jeśli to możliwe, podaj model urządzenia i jego godziny pracy - to przyśpieszy naszą odpowiedź
* Wszystkie pola muszą być wypełnione