MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

kompresor olejowy czy bezolejowy

Kompresor olejowy czy bezolejowy - jaki wybrać?

czas czytania: 1:30 min
 
Wybór pomiędzy sprężarką bezolejową a smarowaną olejem powinien wynikać z rodzaju aplikacji w jakiej ma być użyty kompresor powietrza.
 

Kompresor bezolejowy

Sprężarki bezolejowe są używane w aplikacjach, gdzie jakość powietrza ma kluczowe znaczenie dla produktu finalnego. Dotyczy to szerokiej gamy produktów, szczególnie związanych z produktami spożywczymi. Nawet najmniejsze ślady oleju w takich sytuacjach mogą decydować o konieczności wycofania partii produktu lub zwyczajnie niebezpieczne dla ludzi.

Oprócz wspomnianego przemysłu spożywczego, kwestia ta dotyczy również przemysłu farmaceutycznego, uzdatniania wody, procesów chemicznych i petrochemicznych, pewnych rodzajów elektroniki, sektora wytwarzania gazów medycznego oraz powietrza oddechowego i innych.

Co jest ciekawostką, w sprężarkach bezolejowych jest olej, ale nie ma on kontaktu ze sprężonym powietrzem. Jest stosowany w przekładniach, do napędu elementów wirujących poprzez silnik elektryczny. Przekładnie potrzebują smarowania właśnie przy użyciu odpowiedniego oleju, a zaniechanie tej czynności obsługowej może zakończyć się awarią i kosztowną naprawą.

Sumaryczne koszty eksploatacji sprężarek bezolejowych są zazwyczaj wyższe niż sprężarek z olejem w komorze sprężania. Dlatego zalecane jest stosowanie tych drugich, jeśli wytwarzany produkt nie wymaga bezwzględnie braku oleju w sprężonym powietrzu.

 

Kompresor olejowy

Sprężarki olejowe są używane w zakładach przemysłowych jako urządzenia do wielogodzinnej, bezawaryjnej pracy. Wtrysk oleju do komory sprężania zapewnia właściwe smarowanie elementów, doszczelnia komory sprężania i chłodzi system.

Kompresory olejowe mają zastosowanie we wszystkich zakładach produkcyjnych i usługowych, gdzie możliwość pojawienia się minimalnych ilości oleju w sprężonym powietrzu nie wpływa negatywnie na końcowy produkt.

Gdy zawartość oleju w sprężonym powietrzu może być niewskazana, zalecanym rozwiązaniem jest filtracja powietrza po sprężeniu. Zastosowanie filtrów koalescencyjnych może oczyścić sprężone powietrze do 0,01 mikrona, które dodatkowo można jeszcze pozbawić zapachów przez dodanie filtra aktywowanego węglem. Po takiej filtracji uzyskujemy czystość powietrza w klasie 1.

W ramach dopasowywania urządzeń do indywidualnych potrzeb firmy możemy dostarczyć sprężarki z różnymi opcjami wyposażenia i rozwiązaniami technicznymi (chłodzone powietrzem lub cieczą, wyposażone w wymienniki do podgrzewania wody lub sterowane falownikiem – umożliwiającym płynną regulację wydajności). Modernizujemy też sprężarki różnych producentów, które funkcjonują już w firmach Klientów.


 
 
 
Zadzwoń, pomożemy wybrać. Bezpośredni kontakt z specjalistą:
+48 511 065 456

lub napisz: info@comest.pl
   
 
 

 
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Zaproś do kontaktów w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo