MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

rurociąg sprężonego powietrza jako zbiornik

Mity pneumatyki: rurociąg sprężonego powietrza jako zbiornik?

czas oglądania: 4:08 min
 
Chciałbym zastanowić się nad pewnym mitem, który jest obecny w wielu firmach eksploatujących sprężone powietrze.

Jest to mit, który mówi o tym, że odpowiednia średnica instalacji sprężonego powietrza powoduje, że nie trzeba stosować zbiornika sprężonego powietrza.


Może w pierwszej kolejności w ogóle zastanówmy się do czego służy zbiornik sprężonego powietrza?

●  Jego zadaniem jest akumulowanie nadmiaru sprężonego powietrza, który jest wytwarzany przez sprężarki, w sytuacji, gdy odbiorniki nie potrzebują akurat takiego znacznego zasilania.

 Drugą funkcją – jest funkcja zasilania tych odbiorników wtedy, kiedy jest to wymagane, a kiedy na przykład jeszcze sprężarki nie nadążyły z wytworzeniem takiej ilości sprężonego powietrza jaka w danym momencie jest potrzebna.  
 

W skrócie mogę powiedzieć, że jest to niesamowicie ważny element instalacji sprężonego powietrza i jego dobór powinien być przeprowadzony w sposób bardzo precyzyjny. Wpływa on nie tylko na to, czy w instalacji występują wahania ciśnienia lub braki powietrza, ale wpływa też na sposób w jaki pracują sprężarki. Czy występuje zjawisko biegu jałowego, które jest po prostu niekorzystne dla sprężarek i dla kieszeni osób je eksploatujących.

Wracając do sprawy zastanówmy się, czy instalacja o długości 450 metrów jest wystarczająco długa do tego, żeby zastąpić zbiornik sprężonego powietrza. Oczywiście ważne jest to, jaka jest średnica rurociągów tej instalacji. W tym przypadku mamy do czynienia z instalacją o średnicy 65 mm.

Z wyliczeń, które można przeprowadzić bardzo szybko wynika, że pojemność tej instalacji to 1,49 m3 czyli 1490 litrów.  I w zasadzie można powiedzieć, że jest to całkiem spory zbiornik. Ale ten „zbiornik”, ta instalacja pracowała ze sprężarkami o wydajności 8 m3. W związku z tym było to bardzo niekorzystne dla tych sprężarek i powodowało bardzo częste załączenia, powstawanie biegu jałowego i generalnie wysokie koszty eksploatacyjne.

Zmiany jakie wprowadziliśmy w tej instalacji spowodowały, że praktycznie wyłączyliśmy jedną sprężarkę 55 kW całkowicie z użytku, a druga pracuje na 90% swojej wydajności przez 90% czasu. Także możemy powiedzieć, że zastosowanie odpowiedniego zbiornika spowodowało, że do eksploatacji systemu sprężonego powietrza wymagane było zamiast 110 kW, jedyni 55 kW w mocy sprężarek.


 
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące sprężonego powietrza, szukacie rozwiązania, które będzie optymalne dla waszej aplikacji, możecie dzwonić bezpośrednio: +48 511 065 456 lub pisać:  info@comest.pl

Nie chcesz stracić żadnej nowości, którą publikujemy na naszej stronie? Zapisz się na naszą listę mailingową, a w prezencie otrzymasz instrukcję jak szybko wprowadzić zmiany, dzięki którym będziesz oszczędzał swoje pieniądze wydawane na sprężone powietrze. 

 
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo