MENU
Sprężarki śrubowe do wyboru
według Twoich potrzeb i zastosowania

Wypełnij formularz i zapytaj o ofertę
 
dowiedz się więcej
Ile tracisz przez nieszczelną 
instalację sprężonego powietrza?

Pobierz darmowy praktyczny poradnik i dowiedz się

pobierz poradnik
Jak dobrać sprężarkę powietrza odpowiednią dla potrzeb Twojej firmy?
Zobacz, jakie są kluczowe parametry przy zakupie sprężarki powietrza
 
dowiedz się więciej

rurociąg sprężonego powietrza jako zbiornik

Mity pneumatyki: rurociąg sprężonego powietrza jako zbiornik?

czas oglądania: 4:08 min
 
Chciałbym zastanowić się nad pewnym mitem, który jest obecny w wielu firmach eksploatujących sprężone powietrze.

Jest to mit, który mówi o tym, że odpowiednia średnica instalacji sprężonego powietrza powoduje, że nie trzeba stosować zbiornika sprężonego powietrza.


Może w pierwszej kolejności w ogóle zastanówmy się do czego służy zbiornik sprężonego powietrza?

●  Jego zadaniem jest akumulowanie nadmiaru sprężonego powietrza, który jest wytwarzany przez sprężarki, w sytuacji, gdy odbiorniki nie potrzebują akurat takiego znacznego zasilania.

 Drugą funkcją – jest funkcja zasilania tych odbiorników wtedy, kiedy jest to wymagane, a kiedy na przykład jeszcze sprężarki nie nadążyły z wytworzeniem takiej ilości sprężonego powietrza jaka w danym momencie jest potrzebna.  
 

W skrócie mogę powiedzieć, że jest to niesamowicie ważny element instalacji sprężonego powietrza i jego dobór powinien być przeprowadzony w sposób bardzo precyzyjny. Wpływa on nie tylko na to, czy w instalacji występują wahania ciśnienia lub braki powietrza, ale wpływa też na sposób w jaki pracują sprężarki. Czy występuje zjawisko biegu jałowego, które jest po prostu niekorzystne dla sprężarek i dla kieszeni osób je eksploatujących.

Wracając do sprawy zastanówmy się, czy instalacja o długości 450 metrów jest wystarczająco długa do tego, żeby zastąpić zbiornik sprężonego powietrza. Oczywiście ważne jest to, jaka jest średnica rurociągów tej instalacji. W tym przypadku mamy do czynienia z instalacją o średnicy 65 mm.

Z wyliczeń, które można przeprowadzić bardzo szybko wynika, że pojemność tej instalacji to 1,49 m3 czyli 1490 litrów.  I w zasadzie można powiedzieć, że jest to całkiem spory zbiornik. Ale ten „zbiornik”, ta instalacja pracowała ze sprężarkami o wydajności 8 m3. W związku z tym było to bardzo niekorzystne dla tych sprężarek i powodowało bardzo częste załączenia, powstawanie biegu jałowego i generalnie wysokie koszty eksploatacyjne.

Zmiany jakie wprowadziliśmy w tej instalacji spowodowały, że praktycznie wyłączyliśmy jedną sprężarkę 55 kW całkowicie z użytku, a druga pracuje na 90% swojej wydajności przez 90% czasu. Także możemy powiedzieć, że zastosowanie odpowiedniego zbiornika spowodowało, że do eksploatacji systemu sprężonego powietrza wymagane było zamiast 110 kW, jedyni 55 kW w mocy sprężarek.


 
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące sprężonego powietrza, szukacie rozwiązania, które będzie optymalne dla waszej aplikacji, możecie dzwonić bezpośrednio: +48 511 065 456 lub pisać:  info@comest.pl

Nie chcesz stracić żadnej nowości, którą publikujemy na naszej stronie? Zapisz się na naszą listę mailingową, a w prezencie otrzymasz instrukcję jak szybko wprowadzić zmiany, dzięki którym będziesz oszczędzał swoje pieniądze wydawane na sprężone powietrze. 

 
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo
x
Zapytaj o ofertę
Zapytaj o serwis
Potrzebuję oferty
Potrzebuję serwisu
Napisz nam, w jakiej sprawie możemy Ci służyć naszą wiedzą i pomocą?
Napisz nam, w jakiej sprawie możemy Ci służyć naszą wiedzą i pomocą? Jeśli to możliwe, podaj model urządzenia i jego godziny pracy - to przyśpieszy naszą odpowiedź
* Wszystkie pola muszą być wypełnione