MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

jak określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze

Jak określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze?
 
czas oglądania: 7:30 min
 
Czy planujesz kupić sprężarkę powietrza? Jak określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze?

Jak wybrać tę właściwą ilość sprężonego powietrza, która jest potrzebna? Metoda jest jedna - trzeba to po prostu policzyć. W tym filmie zobaczysz łatwy sposób, jak policzyć zapotrzebowanie na sprężone powietrze w Twoim zakładzie.

Zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest jeden z dwóch kluczowych parametrów, które trzeba znać żeby prawidłowo dobrać sprężarkę powietrza, drugim jest ciśnienie. Nie da się dobrać sprężarki nie znając ciśnienia i zapotrzebowania na sprężone powietrze w zakładzie. 


Jak dobrać sprężarkę powietrza najlepszą do potrzeb Twojej firmy mówiłem w poprzednim klipie. 

Dziś opowiem, jak określić wydajność w odniesieniu do wymagań Twojej produkcji. Nazywam się Wojciech Kwaśnicki i od 2004 roku pokazuję firmom przemysłowym jak taniej produkować dzięki optymalizacji zużycia sprężonego powietrza:

 

Do naszej firmy zgłaszają się firmy, które stają przed wyzwaniem doboru sprężarki powietrza. W wielu przypadkach nie wiedzą jak się do tego zabrać. Jeśli wcześniej użytkowały sprężarki i chcą je tylko wymienić na nowsze - to w zasadzie nie ma problemu, bo można wymienić je jeden do jednego.

Co jednak, jeśli firma rozbudowała się i ma większe potrzeby? Albo, co gorsza - zakład powstaje od zera i nie ma żadnych punktów odniesienia?

Wiemy, jak rozwiązać taki węzeł gordyjski i teraz przedstawimy nasz sposób. Potrzebna będzie kartka, długopis i być może kalkulator. Na kartce spisz wszystkie urządzenia, które będą używać sprężonego powietrza. W ich dokumentacji technicznej tych urządzeń poszukaj wymagań co do ilości sprężonego powietrza, której wymaga producent. Możesz też do niego zadzwonić i poprosić o takie dane. Nie masz się czego obawiać - obowiązkiem producenta jest podać Ci tę informację. Jest ona tym samym co zużycie energii elektrycznej czy paliwa przez Twój samochód.

Taka metoda sprawdza się przy dużych urządzeniach lub całych liniach produkcyjnych. Nieco inaczej wygląda to tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością drobnego sprzętu. Pamiętaj - drobny nie znaczy nieistotny.

Na własne oczy widziałem jak linia automatycznego montażu podzespołów zatrzymywała się, gdy w dziale szlifowania włączano na raz kilkanaście ręcznych szlifierek. Wyobrażasz sobie taką sytuację w twojej firmie? Niech ten przykład uzmysłowi ci, że działy ręcznych narzędzi pneumatycznych mogą potrzebować sporo powietrza. Ile? Zapytaj producenta narzędzi i pomnóż podaną wartość przez ilość urządzeń pracujących jednocześnie! Jeśli nie znajdziesz tych informacji - skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci się z tym uporać.

Spisałeś zużycie dużych urządzeń i małych. Teraz to zsumuj. Otrzymana liczba będzie w przybliżeniu wymaganą wydajnością Twojej sprężarki. Proste, prawda?

Możesz przyjąć pewien zapas - na przykład 10-15%. Tylko nie 50%! Wiesz dlaczego? O tym też piszemy na naszym blogu.


Jakie jest zapotrzebowanie na sprężone powietrze w Twoim zakładzie?
 
Jeśli chcesz wiedzieć jak zmienić swoją instalację i ile możesz zaoszczędzić, skontaktuj się z nami przez ten formularzalbo bezpośrednio pod adresem info@comest.pl lub telefonicznie: 58 690 7002.

Nie chcesz stracić żadnej nowości, którą publikujemy na naszej stronie? Zapisz się na naszą listę mailingową, a w prezencie otrzymasz instrukcję jak szybko wprowadzić zmiany, dzięki którym będziesz oszczędzał swoje pieniądze wydawane na sprężone powietrze. 

 
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo