MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

jak poprawić wydajność instalacji sprężonego powietrza

Jak poprawić wydajność instalacji sprężonego powietrza?
 

czas oglądania: 2:33 min
 
Co możesz zrobić już dziś:

1. Wyłączaj sprężarki w czasie, gdy nie są wykorzystywane (np. w weekendy, na drugiej zmianie). Ograniczysz w ten sposób straty energii elektrycznej.

2. Sprawdź terminy przeglądów instalacji. Jeśli instalacja nie była od dawna serwisowana - zleć jej przegląd i konserwację. Zapobiegniesz kosztownym awariom.


3. Pamiętaj o wymianie filtrów, by sprężone powietrze było czyste. To wydłuża żywotność instalacji.

4. Reaguj na niekontrolowany spadek ciśnienia - zawsze sygnalizuje on problem. Zamiast sztucznie podnosić ciśnienie, ustal przyczynę jego spadku.

5. Zbadaj, czy sprężone powietrze w instalacji jest skutecznie osuszane. Para wodna może sprzyjać korodowaniu elementów systemu.

6. Pilnuj odpowiedniego smarowania łożysk silników sprężarek. W ten sposób zapobiegasz ich zużywaniu się, a także związanym z nim stratom energii.

7. Sprawdź, czy na pewno do wszystkich zastosowań musisz używać sprężonego powietrza. Niektóre pracujące w firmach kompresory obsługują takie zadania, które można byłoby łatwo zastąpić znacznie korzystniejszymi technologiami.

8. Jeśli dysponujesz danymi dotyczącymi pracy systemu w poprzednich okresach (latach, miesiącach) porównaj je z danymi z bieżącego okresu. W ten sposób możesz wykryć spadek wydajności instalacji, w tym kompresorów, co może wskazywać na ich zużywanie się.

9. Pomyśl o automatycznym sterowaniu. To najdokładniejsza metoda zarządzania sprężonym powietrzem. Co więcej: często można wdrożyć ją bez dodatkowych kosztów - wystarczy skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty.

10. Zaplanuj audyt instalacji. Tylko dokładna i profesjonalna analiza stanu systemu przyniesie Ci realne oszczędności i pozwoli dokładnie wyeliminować wycieki. 
   

Do uzyskania zauważalnych, dużych oszczędności potrzebna jest dokładna obserwacja całej Twojej instalacji sprężonego powietrza i bieżące eliminowanie zaobserwowanych wycieków. Jeśli możliwe są dodatkowe zmiany, które ograniczą straty i pozwolą na precyzyjniejsze zarządzanie systemem – np. zwiększenie średnicy rur, obniżenie ciśnienia, wdrożenie automatycznego, elektronicznego sterowania – na podstawie audytu sporządza się dokładny plan działania.
 
 
 
 
Sprawdź ile kosztuje detekcja wycieków sprężonego powietrza Pobierz darmowy praktyczny poradnik JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE Przeczytaj o optymalizacji kosztów sprężonego powietrza 

 
 
 

 
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Zaproś do kontaktów w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo