MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

separator woda olej

Separator woda olej - Możesz płać mniej za utylizację odpadów

czas czytania: 3 min

Koszty prowadzenia firmy rosną nieustannie. Wpływa to na ceny produktów, bo większość wytwórców chce „obronić” zysk. To wszystko naturalnie i zrozumiałe. Ten artykuł nie jest o tym co i jak zdrożało, ale o tym, co zrobić, aby drożało trochę mniej.

W 2019 roku jedną z plag, jakie dotknęły przedsiębiorców była plaga BDO. Pod koniec roku wszyscy o tym mówili: rejestrować się, czy nie? A jeśli tak, to na jakie kody? Jakie będą kary i kto je będzie musiał zapłacić?  
Jakie by się odpowiedzi nie pojawiły, przepisy środowiskowe i rejestr Bazy Danych o Odpadach są faktem. Podobnie, jak faktem jest, że kompresory oddziaływają na środowisko. Jedną z rzeczy, które szkodliwie wpływają na środowisko, a są generowane przez sprężarki, jest kondensat wodno – olejowy.

Skąd taka substancja w kompresorze? 
Powietrze, którym oddychamy zawiera w sobie również parę wodną. Mówimy powszechnie o wilgotności powietrza. Często ją obwiniamy lub chwalimy za wpływ na nasze otoczenie. Para wodna w procesie sprężania kondensuje się, gdy gorące sprężone powietrze jest ochładzane w chłodnicy końcowej. 

W sprężarce z wtryskiem oleju powietrze miesza się z olejem w komorze sprężania. Zanim sprężone powietrze trafi do instalacji, olej jest od niego odseparowywany, ale pewna (minimalna ale jednak!) jego ilość jest "wdmuchiwana" do instalacji przez tę samą chłodnicę końcową, w której jest już kondensat.
Separator woda olej - zasada dzialania
Połączenie oleju kompresorowego i skondensowanej pary wodnej po sprężaniu powietrza daje substancję, która jest uznawana za odpad niebezpieczny. Jako taki musi być utylizowany w specjalny sposób i … za odpowiednią opłatą, która uzależniona jest od objętości odpadu. 

Jak nie płacić fortuny za utylizację odpadu?  
O tym, że odpad jest niebezpieczny decyduje olej, który zanieczyszcza wodę wytworzoną z par zawartych w powietrzu. Sam olej sprężarkowy w kondensacie stanowi ilość równą ułamkom procenta. Dlatego, żeby zmniejszyć koszty utylizacji, trzeba oddzielić olej i wodę. 
Zebrać ten pierwszy, a tę drugą zlać do kanalizacji. Umożliwiają to separatory kondensatu wodno – olejowego. Podłączone do drenów osuszaczy i filtrów „zbierają” odpad niebezpieczny i rozdzielają na dwie substancje. W końcowym efekcie woda trafia do ścieków (bo jest czysta), a olej do utylizacji.

Jaka jest skala zjawiska? 13 lipca 2020 w Gdańsku jest 17°C a wilgotność wynosi 69%. Kompresor 5 m3/min z osuszaczem wytwarza około 1,15 litra kondensatu na godzinę. Zawartość oleju w tej objętości, jeśli kompresor nie jest zużyty, to będzie równa kilku kroplom…

Ile kosztuje oddanie do utylizacji 1,5 litra odpadów a ile jednej kropli?

P.S. Separatory kondensatu dobiera się do wielkości sprężarek. Nasza oferta zawiera pięć modeli do kompresorów 120 x do 7200 m3/min. Dla większych systemów separatory można łączyć.


 
Zapytaj o separator woda olej
 

Nie chcesz stracić żadnej nowości, którą publikujemy na naszej stronie? Zapisz się na naszą listę mailingową, a w prezencie otrzymasz instrukcję jak szybko wprowadzić zmiany, dzięki którym będziesz oszczędzał swoje pieniądze wydawane na sprężone powietrze. 
 


O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Spotkamy się w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo