Kompresor śrubowy 3 w 1 czy oddzielne urządzenia?
czas czytania: 2:00 min
Spotykamy się często z pytaniem czy lepiej jest zakupić kompresor śrubowy zamontowany na zbiorniku czy oddzielne urządzenia. Poniżej spróbuję przedstawić korzyści i wady każdego z tych rozwiązań.
Zacznę od sprawy nieoczywistej dla wielu użytkowników sprężonego powietrza: pojemność zbiornika dobiera się w między innymi w zależności od wydajności kompresora. Są na ten dobór różne wzory i szkoły. Dość powiedzieć, że przyjęło się, że zbiornik 500 litrów może być używany do kompresorów maksymalnie 15 kW.
Ta informacja powoduje zawężenie naszych rozważań do urządzeń maksymalnie 2,5 m3/min. Powyżej tej wydajności praktycznie wszystkie kompresory są urządzeniami wolnostojącymi, bez zbiornika. Widziałem wprawdzie 18,5 kW kompresor na zbiorniku, ale sens techniczny tego rozwiązania jest wątpliwy.
Kompresor śrubowy o mocy do 15 kW?
Wracając do rzeczy. Jeśli chcesz kupić kompresor śrubowy o mocy do 15 kW, możesz nabyć urządzenie wolnostojące, z osuszaczem (lub bez). Ten osuszacz będzie zabudowany w kompresorze (lub nie) i zbiornik. Możesz też kupić kompletny układ w formie kombo: kompresor ze zbiornikiem i z wbudowanym (lub nie) osuszaczem. No i nie wiesz co wybrać.Pierwszy kompresor śrubowy?
Jeśli to Twój pierwszy kompresor - lepszym rozwiązaniem będzie kombo. Jest kompletne, ma wszystko czego potrzebujesz, żeby korzystać ze sprężonego powietrza. Podłączasz do skrzynki elektrycznej jeden kabel, dopinasz się do instalacji i... naciskasz jeden przycisk i układ działa. Tobie pozostaje skupić się tylko na rozwijaniu swojej firmy.Już masz kompresor i zbiornik?
Jeśli masz już jakiś kompresor i dostatecznie duży zbiornik (mówiłem o wzorach i zasadach, pamiętasz?), możesz kupić urządzenie wolnostojące. Wykorzystasz posiadane wyposażenie, a zmienisz tylko źródło wytwarzania sprężonego powietrza. Może będzie trochę pracy przy podłączeniach, ale na pewno wydasz mniej, bo nie zapłacisz za zbiornik.Układ kombo - kompresor śrubowy zabudowany na zbiorniku z osuszaczem
Zalety
● kompletny system zasilania sprężonym powietrzem ● jedno podłączenie elektryczne i pneumatyczne ● zajmuje mało miejsca ● w większości przypadków tańszy niż porównywalny układ wolnostojący |
Wady
● dostępne tylko do 15 kW (2,5 m3/min) ● „nieustawne”- przemieszczać trzeba całą, dość dużą bryłę |
Układ wolnostojący - kompresor śrubowy z osobnym zbiornikiem i osuszaczem
Zalety
● nieograniczona moc układu (dostępne do 315 kW)
● możliwość dowolnego rozstawienia elementów, włącznie z instalacją zbiornika na zewnątrz budynku
|
Wady
● konieczność wykonania wielu podłączeń pneumatycznych i elektrycznych
● zazwyczaj nieco droższy niż układ kombo
|
Podsumowując uważam, że układy kombo to najlepsze rozwiązania, gdy w instalacji sprężonego powietrza nie ma odpowiedniej wielkości zbiorników i właściwego uzdatniania sprężonego powietrza. Za to kompresory śrubowe wolnostojące są idealne jako uzupełnienie lub wymiana poprzedniego kompresora.
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Zaproś do kontaktów w LinkedIn: