MENU
 Pobierz darmowy praktyczny poradnik
"JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE"


pobierz poradnik

kompresor śrubowy ze zbiornikiem i osuszaczem czy bez

Kompresor śrubowy 3 w 1 czy oddzielne urządzenia?
 

czas czytania: 2:00 min
 
Spotykamy się często z pytaniem czy lepiej jest zakupić kompresor śrubowy zamontowany na zbiorniku czy oddzielne urządzenia. Poniżej spróbuję przedstawić korzyści i wady każdego z tych rozwiązań.

Zacznę od sprawy nieoczywistej dla wielu użytkowników sprężonego powietrza: pojemność zbiornika dobiera się w między innymi w zależności od wydajności kompresora. Są na ten dobór różne wzory i szkoły. Dość powiedzieć, że przyjęło się, że zbiornik 500 litrów może być używany do kompresorów maksymalnie 15 kW.

Ta informacja powoduje zawężenie naszych rozważań do urządzeń maksymalnie 2,5 m3/min. Powyżej tej wydajności praktycznie wszystkie kompresory są urządzeniami wolnostojącymi, bez zbiornika. Widziałem wprawdzie 18,5 kW kompresor na zbiorniku, ale sens techniczny tego rozwiązania jest wątpliwy.
 

Kompresor śrubowy o mocy do 15 kW?

Wracając do rzeczy. Jeśli chcesz kupić kompresor śrubowy o mocy do 15 kW, możesz nabyć urządzenie wolnostojące, z osuszaczem (lub bez). Ten osuszacz będzie zabudowany w kompresorze (lub nie) i zbiornik. Możesz też kupić kompletny układ w formie kombo: kompresor ze zbiornikiem i z wbudowanym (lub nie) osuszaczem. No i nie wiesz co wybrać.
 

Pierwszy kompresor śrubowy?

Jeśli to Twój pierwszy kompresor - lepszym rozwiązaniem będzie kombo. Jest kompletne, ma wszystko czego potrzebujesz, żeby korzystać ze sprężonego powietrza. Podłączasz do skrzynki elektrycznej jeden kabel, dopinasz się do instalacji i... naciskasz jeden przycisk i układ działa. Tobie pozostaje skupić się tylko na rozwijaniu swojej firmy.
 

Już masz kompresor i zbiornik?

Jeśli masz już jakiś kompresor i dostatecznie duży zbiornik (mówiłem o wzorach i zasadach, pamiętasz?), możesz kupić urządzenie wolnostojące. Wykorzystasz posiadane wyposażenie, a zmienisz tylko źródło wytwarzania sprężonego powietrza. Może będzie trochę pracy przy podłączeniach, ale na pewno wydasz mniej, bo nie zapłacisz za zbiornik.
 

Układ kombo - kompresor śrubowy zabudowany na zbiorniku z osuszaczem

 
Kompresor śrubowy ze zbiornikiem i osuszaczem | COMEST
Zalety

● kompletny system zasilania sprężonym powietrzem
 jedno podłączenie elektryczne i pneumatyczne
 zajmuje mało miejsca
● w większości przypadków tańszy niż porównywalny układ wolnostojący
Wady

● dostępne tylko do 15 kW (2,5 m3/min)
● „nieustawne”- przemieszczać trzeba całą, dość dużą bryłę
 

Układ wolnostojący - kompresor śrubowy z osobnym zbiornikiem i osuszaczem

 
Kompresor śrubowy z osobnym zbiornikiem i osuszaczem | COMEST
Zalety
● nieograniczona moc układu (dostępne do 315 kW)
● możliwość dowolnego rozstawienia elementów, włącznie z instalacją zbiornika na zewnątrz budynku
Wady
 
● konieczność wykonania wielu podłączeń pneumatycznych i elektrycznych
● zazwyczaj nieco droższy niż układ kombo


Podsumowując uważam, że układy kombo to najlepsze rozwiązania, gdy w instalacji sprężonego powietrza nie ma odpowiedniej wielkości zbiorników i właściwego uzdatniania sprężonego powietrza. Za to kompresory śrubowe wolnostojące są idealne jako uzupełnienie lub wymiana poprzedniego kompresora.

 
 
 
Sprawdź ile kosztują kompresory śrubowe ze zbiornikiem do 15 kW Pobierz darmowy praktyczny poradnik JAK OSZCZĘDZAĆ SPRĘŻONE POWIETRZE Przeczytaj kiedy zaleca się stosowanie sprężarki z falownikiem

 
 
 

 
O AUTORZE:
Wojciech Kwaśnicki – z branżą sprężonego powietrza związany od 2004.
Spręża koszty i uwalnia zyski firm produkcyjnych, bo wierzy, że dobra kondycja zakładów przemysłowych ulepsza życie wszystkich ludzi.
W swojej pracy stosuje nowoczesne metody obniżania kosztów użytkowania sprężonego powietrza. Poprawia już istniejące instalacje oraz wdraża rozwiązania dla nowo powstających firm. Zaproś do kontaktów w LinkedIn:
    


Instalacje sprężonego powietrza
Zajmujemy się nimi kompleksowo